تولید محتوامقالات

قانون 20-80 در تولید محتوا

قانون 20-80 چیه؟

قانون پارتو یا همون قانون 20-80 میگه درصد کمتری(20درصد) اهمیت بیشتری دارد نسبت به درصد بیشتری(80درصد).
و ما می خواهیم از این قانون به سود خودمان در تولید محتوا استفاده کنیم.

قانون 20_80 را لمس کرده اید؟

شما هم کتاب های بسیاری خوانده اید که احتمالا بیش از 20درصد از آن کتاب ها را به یاد ندارید، یا سخنرانی های بسیاری را شنیده اید که بیش از 20درصد از سخنانشان را یادتان نمی آید، یا فیلم هایی را دیده اید که 20درصد آن در ذهنتان مانده است.

و از طرفی کتب پرفروشی را خوانده یا به پای صحبت سخنرانان حرفه ای نشسته و یا فیلم های پربازدیدی را دیده اید که حدودا 80درصد از محتوایشان را به یاد دارید یعنی دقیقا برخلاف محتواهای تولید شده توسط اشخاص عادی.

راز حرفه ای ها در تولید محتوا چیست؟

رمز و رازش یک کلمه است قانون 20-80 . افراد حرفه ای به این قانون توجه میکنند، آن ها 20درصد مهم تر را پیدا می کنند و به دنبال دلیل اهمیت آن می گردند و آن دلیل را در باقی محتوایشان نیز جاری می کنند.

میشه مثال بزنید؟

مثلا یک سخنران متوجه می شود که مستمعان، زمانی حواسشان جمع می شود که سطح انرژیشان بالا باشد، بنابر این با انواع ترفندها از خنداندن حضار تا نرمش تا طولانی نکردن ساعت جلسه، سخنران سعی در بالا نگه داشتن سطح انژی می نماید، تا آن 20درصد توجه به 80 الی 90 درصد توجه برسد.

می توان به 100-0 رساند؟

ممکن است برای شما هم این سوال ایجاد شود که آیا می توان این 20درصد مهم را به 100درصد رساند که مخاطب، کاملا متوجهِ مطالب شود؟ باید گفت این کار، کار حضرت فیل است.

این مقاله را بخوان:  تاریخ رسانه

رساندن20 به 100 بسیار سخت و طاقت فرساست چرا که آنچه تولیدکننده محتوا می تواند مؤثر بادش در حدود همان 80 درصد است و بقیه اش به قابلیت مخاطب بستگی دارد.

میشه بیشتر توضیح بدین؟

شاید کمی پیچیده شده باشد، به عنوان مثال یک تلویزیون قدیمی را در نظر بگیرید که با آنتن از یک آنتن فرستنده قدیمی، تصویر می گیرد، به دلیل قدیمی بودن گیرنده و فرستنده از 100درصد کیفیت تصویر، 20درصد آن نمایش داده می شود، حالا اگر آنتن فرستنده را ارتقا دهیم و یک آنتن دیجیتالی بگذاریم، آیا تلویزیون قدیمی 100درصد کیفیت را نمایش می دهد؟

خیر، زیرا مشکل از گیرنده هنوز درست نشده، و این موضوع از دست فرستنده خارج است.

دلیل اهمیت 20درصد چیست؟

خب ممکن است بفرمایید که حالا دلیل اهمیت آن 20درصد چیست که ما هم از این به بعد به کار ببندیم و 20 را به 80 برسانیم؟

باید بگویم که دلیل اهمیت آن به سه مورد بستگی دارد:

  1. تولیدکننده محتوا
  2. مصرف کننده محتوا
  3. خود محتوا

یعنی بایستی این سه گزینه را در نظر گرفت، ببینیم تولیدکننده محتوا می تواند از چه مطالبی برای بالا بردن سطح توجه مخاطبان استفاده کند، سپس ببینیم مصرف کننده یا همان مخاطب با چه چیزهایی سطح توجهش بالا می رود، سپس به محتوا بنگریم و ببینیم آیا خود محتوا قابلیت استفاده از چه چیزهایی را برای بالا بردن سطح توجه دارد؟

شاه کلید اهمیت 20درصد

چون تا اینجای مقاله را مطالعه کرده اید،یک شاه کلید برای بالا بردن آن 20 درصد به شما هدیه می دهم:کاربردی کردن.

این مقاله را بخوان:  تولید محتوای سایت مان را به چه کسی بسپاریم؟

کاربردی کردن یعنی با استفاده از مثال، اشیاء، تشبیه، یا با دعوت به اقدام و عمل کاری کنیم که محتوا به شکل تئوری و خشک وارد ذهن مخاطب نشود، بلکه مخاطب را درگیر آن مطلب کند و بتواند با مطلب ارتباط برقرار کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا